Hosting Çeşitleri

Hosting Çeşitleri

Genellikle web hosting 4 çeşitden oluşmuştur.Bunlar Paylaşımlı,Virtual Private Server ,Atanmış ve Cloud Hosting dir.Her türlü web siteniz için bu barındırma sunucuları depolama merkezi olarak görev yapmaktadır.Bu sunucular depolama kapasitesi, kontrol, teknik bilgi gereksinimi, sunucu hızı ve güvenirliği seviyeleri farklıdır.Bu seviye farklılıklarını aşağıdaki 4 ana başlık altında inceleyeceğiz.

1-Paylaşımlı Sunucu (Shared Hosting)

hostingankarapaylasımlıhosting

Paylaşımlı hosting; herhangi bir web sitesinin aynı sunucuyu başka web siteleri ile paylaşmasına denir ve bu paylaşımın sayısı binleri bulabilir.Aynı sunucuyu kullanan bu web siteleri sunucuya ait olan CPU ve RAM gibi kaynakları kullanabilmektedir.Maliyeti son derece düşük olduğundan standart yazılımlı ve orta seviyeli web siteleri bu sunucuları kullanmaktadır ve bu sunucuların sunduğu özelliklerde bir hayli düşüktür.

2-Sanal Özel Sunucu (Virtual Private Server)

hostingankarasanalözelhosting

Sanal Özel Sunucu; herhangi bir web sitesinin sadece kendisinin kullanabilmesi için oluşturulan özel bir sunucudur.Bu sunucuya başka bir web sitenin dahil edilmesi mümkün değildir.  Bu sunucular genellik güvenlik gereksinimi yüksek olan web siteler için oluşturulmaktadır ve kontrol edilmesi oldukça zordur.

3-Özel Sunucu (Dedicated Hosting)

hostingankaraözelhosting

Özel sunucular ; web sitenizin ait olmasını istediğiniz sunucuyu kiralamanız ile oluşmaktadır.Özel bir sunucu kiralamanız web siteniz üzerinde maksimum kontrol avantajı sağlar ve kiraladığınız sunucu da sadece sizin web siteniz yer almaktadır.

4-Bulut Sunucu (Cloud Hosting)

hostingankarabuluthosting

Bulut sunucular ; yüksek  ve ani veri trafiğine sahip olan web siteler için oluşturulan sunuculardır.Birden fazla sunucunun web site üzerinde birlikte çalışmasıyla meydana gelir.

Next Türkiyedeki Datacenterlar

You might also like

Hosting

Hosting Nedir?

Hazırlamış olduğunuz web sayfalarınızı yüklemek için belirli bir alana ihtiyacınız vardır.Web sitenizin çalışması için düzenlenmiş olan ve sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir.Bu hosting hizmetini sağlayan sistemler bilgisayarlardan daha güçlü olan

Hosting

Hosting Nasıl Alınır?

Ülkemizde birçok hosting firması faaliyet göstermektedir.Bu şirketlerden bazıları sadece hosting ile uğraşırken bazıları ise ayrıca web tasarımı ile de faaliyet göstermektedir.Hosting hizmeti almadan önceden bir hedef belirlemek zorundasınız.Eğer Türkçe yayın